DRODZY RODZICE I UCZNIOWIE KLASY ÓSMEJ

W związku z koniecznością podjęcia przez ósmoklasistów w najbliższych miesiącach ważnych decyzji dotyczących ścieżki edukacyjnej, a w przyszłości zawodowej bardzo proszę o zapoznanie się z  poniższymi informacjami na temat wyboru szkoły ponadpodstawowej, przydatnymi linkami oraz formami kontaktu z doradcą zawodowym.
Drodzy uczniowie, stojąc przed dylematem wyboru szkoły warto mieć orientację i świadomość swoich mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań. Taką wiedzę zdobywaliście do tej pory m.in. na zajęciach doradztwa zawodowego, zdajecie sobie więc sprawę jak jest pomocna w pojęciu decyzji - jaką ścieżką edukacyjną podążać, jak trafnie wybrać szkołę. Jeśli do tej pory nie jesteście pewni jaki kierunek obrać i czym kierować się podejmując decyzję pamiętajcie, że możecie skorzystać z pomocy szkolnego doradcy zawodowego.
Zachęcam również rodziców do skorzystania z konsultacji doradcy w celu lepszego wsparcia i pomocy dziecku w obraniu właściwego kierunku lub znalezienia kompromisu w sytuacji gdy propozycje rodzica rozmijają się z pomysłami na siebie wychowanka.

W przypadku pytań i wątpliwości w tym zakresie proszę o korzystanie z poniższych form kontaktu:

  • kontakt telefoniczny na numer szkoły: 83 372 00 12 (oddzwonię)
  • kontakt mailowy na adres: m.nowicka@spdrelow.org

Za pośrednictwem powyższych form kontaktu istnieje możliwość umówienia indywidualnych konsultacji stacjonarnych w szkole lub spotkania doradczego online za pomocą Google Meet.

WAŻNE INFORMACJE

  • Sprawdzajcie na bieżąco dostępne już oferty szkół, zapoznajcie się z kierunkami kształcenia, które Was interesują oraz informacjami na temat rekrutacji na rok szkolny 2021/2022, które mogą być różne w różnych szkołach.
  • Jeśli czegoś nie wiecie, coś jest niezrozumiałe, niejasne to nie bójcie skontaktować się ze szkołą ponadpodstawową, która ma obowiązek rozwiać wasze wątpliwości.
  • Nie czekajcie z wyborem szkoły na ostatnią chwilę. Pamiętajcie żeby zastanowić się nad wyborem trzech szkół oraz nad ich kierunkami.
  • Korzystajcie z przesyłanych przeze mnie na Wasze szkolne maile testów np. predyspozycji zawodowych, osobowości i innych materiałów służących lepszemu poznaniu siebie i swoich predyspozycji.
  • Ważne i aktualne informacje w tym zakresie, będą zatytułowane „Doradca zawodowy” i udostępniane mailowo oraz na facebooku i stronie szkoły, a także na facebooku: Pedagog szkolny Marzena Nowicka.

 

Konferencja dla rodziców klasy VIII

20 kwietnia 2021 r. Kuratorium Oświaty w Lublinie zorganizowało wideokonferencję dla rodziców uczniów klas VIII pt. „Rodzic pierwszym doradcą”. 

Na konferencji omawiano zagadnienia związane z procesem rekrutacji do szkół ponadpodstawowych oraz wyborem dalszego etapu kształcenia. 

Prelegentami byli eksperci ds. doradztwa zawodowego – p. Iwona Lipiec (konsultant ds. doradztwa zawodowego w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie) oraz p. Jagoda Chwiejczak (doradca zawodowy ze Specjalistycznej Poradni Zawodowej w Zespole Poradni nr 1 w Lublinie).

W wydarzeniu uczestniczyło on-line ponad 2 tys. rodziców. Zainteresowani mieli również możliwość zadawania pytań prowadzącym.

Można pobrać prezentacje multimedialne ze strony organizatora link


Informacje dotyczące rekrutacji

Poniżej udostępniam ważne linki, dotyczące m.in. terminów rejestracji i inne przydatne strony, z którymi warto zapoznać się przed wyborem szkoły.


1. Terminy postępowania rekrutacyjnego

2. Informator o szkołach ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021

3. Strona na której rejestrujecie się do wybranych szkół ponadpodstawowych.
( obecnie nie jest jeszcze aktywna, poinformuję Was kiedy będzie gotowa do rejestracji)
 
4. Wsparcie rodziców w wyborze szkoły ponadpodstawowej. Link1  Link2

5. Co warto wiedzieć przez wyborem szkoły. Prezentacja dla rodzica i ucznia.

6. Wybierając dalszą ścieżkę kształcenia warto zapoznać się z prognozą zapotrzebowania na pracowników w roku 2021
 
7. Ścieżki kształcenia
 
8. Filmy dotyczące zawodów 

 

Pozdrawiam i zapraszam na konsultacje.
Marzena Nowicka