Dnia 1 września 1997roku nasza szkoła przyjęła imię Marii Konopnickiej – poetki i autorki wielu popularnych utworów literackich.

Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Maria była jednym z siedmiorga dzieci (5 sióstr i brat) Józefa i Scholastyki Wasiłowskich. W 1849r. rodzina Wasiłowskich przeprowadziła się do Kalisza . Gdy Maria miała 12 lat zmarła matka , a opieką nad dziećmi zajął się ojciec – doskonały prawnik i miłośnik literatury . Rok 1855 Maria spędziła na znanej pensji warszawskiej PP Sakramentek , gdzie uczyła się z Elizą Orzeszkową . Znajomość ta , odnowiona po latach wyrosła na trwałą przyjaźń .
W wieku 20 lat została żoną Jarosława Konopnickiego – urodziła ośmioro dzieci . W latach 1878 – 1880 przebywała w Warszawie , później przeważnie za granicą .
W 1903 r. otrzymała “dar narodu” – posiadłość w Żarnowcu koło Krosna . Maria Konopnicka była pisarką wszechstronną . Posługiwała się pseudonimem Jan Sawa . Autorka licznych książek dla dzieci . Najbardziej znane utwory to : “O Janku Wędrowniczku” , “Na jagody” , “O krasnoludkach i o sierotce Marysi”.
Zmarła 8 października 1910 roku w sanatorium Kisielki we Lwowie i została pochowana na cmentarzu Łyczakowskim.